Czym właściwie zajmuje się UX designer? Tego często nie wiedzą nawet ludzie z branży IT. Dlatego warto zagłębić się w temat, ponieważ jest to specjalizacja, z usług której będziemy korzystać coraz częściej.
Prototypowanie diagramów przepływu użytkowników oraz modeli produktu to jedna z podstawowych czynności UX designera.
Szkielet to surowy przewodnik po układzie strony www lub aplikacji. Jest to też nie mniej nie więcej jak seria grafik i obrazów przedstawiających prototyp rozwiązania. Oczywiście istnieją odpowiednie narzędzia, aby przygotowane grafiki zamienić w obiekty bardziej interaktywne, które lepiej obrazują model zachowań produktu. Przykładem rozwiązania wspierającego jest UXPin.
Testy to kolejny z etapów pracy UX designera. Testowanie odbywa się na użytkownikach, a mogą do tego zostać wykorzystane różne metody. Jedną z metod jest obserwowanie użytkownika podczas poruszania się po stronie/aplikacji podczas wykonywania z góry określonego zadania.
Użytkownik testujący rozwiązanie cechami musi być jak najbardziej zbliżony do grupy docelowej produktu. Testera często prosi się również o wypowiadanie na głos swoich myśli, dzięki czemu designer jest w stanie wyciągnąć jak najwięcej konstruktywnych wniosków. Przygotowanie testów na użytkownikach jest zadaniem tak prostym, że praktycznie każdy jest w stanie je przygotować – co serdecznie polecam, bo jest to niecodzienne doświadczenie.
Personalizowanie to proces tworzenia person. Persona to fikcyjna osoba, która odzwierciedla jedną z grup, dla której projektuje UX designer. Są one przydatne na etapie projektowania. Dobre persony to takie, które odzwierciedlają wzorce, które zostały zidentyfikowane u Twoich użytkowników lub potencjalnych użytkowników.
Do stworzenia persony nie ma drogi na skróty. W celu stworzenia persony trzeba przeprowadzić badania: wywiady, ankiety, testy, śledztwa kontekstowych i innych działania.
Co ciekawe, w celu stworzenia przydatnych person, UX designer często nadaje im charakter i unikalne cechy, które pozwalają mu zwiększyć ich wiarygodność.
Scenariusz to opowieść dnia z życia stworzonej persony, w którym wykorzystuje ona tworzoną aplikację lub stronę www. Jeżeli UX designer jest zaznajomiony z pisaniem scenariuszy z wykorzystaniem metodyki zwinnej, to napisanie scenariusza nie będzie dla niego wyzwaniem. Ważne by w napisaniu scenariusza skoncentrować się na regularnym użyciu aplikacji/strony, a nie skrajnych/awaryjnych przypadkach.
Scenariusze to przede wszystkim dobre narzędzie do uzyskania odpowiedzi na takie pytania jak: kiedy, gdzie, jak i dlaczego ktoś miałby używać Twojego produktu.
To tylko garstka z rzeczy, którymi zajmuje się UX designer. Opisane zostały również tylko przykładowe z setki technik używanych podczas pracy designera.
Koniec końców efektem pracy UX designera mają być odpowiednie szkice, makiety i schematy działania produktu, który spełni oczekiwania użytkowników. Nie ma tak naprawdę jednej słusznej drogi pracy dla specjalisty UX. Wszystko zależy bowiem od specyfiki produktu, jak i grupy docelowej. Dlatego tak niewiele osób wie dokładnie, czym takie osoby się zajmują. Jest to bowiem dość wąskie grono specjalistów, których praca dla wielu może być niezrozumiała z powodu małej wiedzy na temat tego zawodu.